Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 8-22 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak vybrat postel I. díl
20.01.2018
Komentáře (0)

Jak vybrat postel I. díl

POSTEL

Postel je v dnešní nejoblíbenější kus nábytku. Za našich babiček a dědečků se vyráběly postele především z dubového a bukového dřeva. Měly velice robustní a masitou konstrukci. Spojovala se většinou dřevěnými kolíčky do drážek nebo předvrtaných dírek a lepily se hmotou z pryskyřice.

Základním rysem bylo přední i zadní plné čelo, kde strana u hlavy bývala vyšší než u nohou. Čela byla většinou zaoblená. Dříve se dělal spíše nábytek se širokým zaoblením, oproti dnešním pravoúhlým ostrým hranám. Dno postele bylo většinou plné a bez úložného prostoru a šuplat.

Postele se většinou vyráběly jako jednolůžko, o rozměrech jeden metr na metr devadesát, a manželé si je spojovali k sobě. Většinou se dodatečně šroubovaly, aby se při bouřlivých nocích nerozjížděly od sebe. Na čela postele se vyřezávaly nebo vypalovaly různé nápisy a obrázky. Tyto statné postele drží dodnes a můžeme se s nimi často setkat na modernou nedotčených chalupách nebo u našich dědečků a babiček.

V dnešní době máme obrovské možnosti ve výběru postelí. Ať už si chceme koupit jednolůžko, dvoulůžko, postel nestandardní velikosti často označované jako francouzské, válendu nebo palandu, nebo kombinaci gauče a postele.

GAUČ

Pokud zvažujete právě koupi gauče, který se dá zároveň zvětšit na postel, roztažením či rozložením, nemůžeme vám toto řešení pro každodenní spaní moc doporučit. Tyto gaučopostele bývají zpravidla pohodlné na posezení k televizi nebo k posezení v obývacím pokoji s hosty. Ale pro kvalitní a zdravý spánek vám moc neposlouží. Ani položením různých molitanových překladů a podložek se pohodlí moc nezlepší.

Často po tomto řešení sahají spáči bydlící v garsonkách nebo ti, kdo mají menší pokoj. Kde chtějí pohodlně posedět a zároveň se dobře vyspat. V tomto případě doporučujeme kombinaci takzvaného dvojkřesla. Dvojkřeslo, kde je místo pro dva a oba budou mít při sezení svoje pohodlí a postele pro dva s menší šířkou.  Dvojitá postel se dá dnes pořídit od šířky stošedesát centimetrů, a přitom se na ní lze ve dvou vydatně vyspat. Na každého připadá osmdesát centimetrů, což je dnes klasický standard jednolůžek.

VÁLENDA

Pokud řešíte pouze jedno místo – třeba v dětském pokojíčku - a chcete  mít v menším pokoji pohodlné posezení a dobře se vyspat, doporučujeme pořízení pohodlného křesla a válendy nebo palandy. Křeslo se dá dnes pořídit za přijatelnou cenu a zpravidla bývají velice pohodlná. Válenda vám zpravidla nezabere více místa než je rozměr samotné matrace. Většina jednolůžkových postelí má ještě jakýsi okraj, kde materiál, většinou dřevo, přesahuje na každé straně přibližně deset centimetrů. Pokud tyto kraje sečteme, dostaneme dvacet centimetrů, v podstatě zbytečně zabraného prostoru, což je v menších místnostech na škodu.

Proto je válenda pro toho, kdo kouká na každý centimetr, dobrou volbou. Navíc válendy mívají po celém svém rozměru úložný prostor. S válendou, která je 90 centimetrů široká, 2 metry dlouhá, a 40 cm hluboká, získáte skoro stejný objem úložného prostoru, jaký má stojící dvoudveřová skříň.

Úložný prostor válendy můžeme využít třeba na uskladnění povlečení nebo jako peřiňák, který přijde velice vhod hlavně pokud každý den potřebujeme peřinu a polštář zastlat. Navíc stačí válendu otevřít, pěkně dovnitř všechno naházet a zavřít. Můžeme doporučit zejména těm, komu se taky ještě nepodařilo naučit děti uklízet si všechny poklady z podlahy v pokojíčku. Takhle je alespoň můžou naházet do prostoru válendy a je uklizeno.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Naše videa

© Copyright 2012 Jan Sexaten Jurik
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz