Úvod » JAK VYBRAT POSTEL

JAK VYBRAT POSTEL

POSTEL

Postel je dnešní nejoblíbenější kus nábytku. Za našich babiček a dědečků se vyráběly postele především z dubového a bukového dřeva. Měly velice robustní a masitou konstrukci, která se spojovala většinou dřevěnými kolíčky do drážek nebo předvrtaných dírek, a lepily se hmotou z pryskyřice. Základním rysem bylo přední i zadní plné čelo, kde strana u hlavy bývala vyšší než u nohou. Čela byla většinou zaoblená. Dříve se dělal spíše nábytek se širokým zaoblením, oproti dnešním pravoúhlým ostrým hranám. Dno postele bylo většinou plné a bez úložného prostoru a šuplat.

Postele se většinou vyráběly jako jednolůžko, o rozměrech jeden metr na metr devadesát, a manželé si je spojovali k sobě. Většinou se dodatečně šroubovaly, aby se při bouřlivých nocích nerozjížděly od sebe. Na čela postele se vyřezávaly nebo vypalovaly různé nápisy a obrázky. Tyto statné postele drží dodnes a můžeme se s nimi často setkat na modernou nedotčených chalupách nebo u našich dědečků a babiček.

V dnešní době máme obrovské možnosti ve výběru postelí. Ať už si chceme koupit jednolůžko, dvoulůžko, postel nestandardní velikosti často označované jako francouzské, válendu nebo palandu, nebo kombinaci gauče a postele.

GAUČ

Pokud zvažujete právě koupi gauče, který se dá zároveň zvětšit na postel, roztažením či rozložením, nemůžeme vám toto řešení pro každodenní spaní moc doporučit. Tyto gaučopostele bývají zpravidla pohodlné na posezení k televizi nebo k posezení v obývacím pokoji s hosty, ale pro kvalitní a zdravý spánek vám moc neposlouží. Ani položením různých molitanových překladů a podložek se pohodlí moc nezlepší.

Často po tomto řešení sahají spáči bydlící v garsonkách nebo ti, kdo mají menší pokoj, kde chtějí pohodlně posedět a zároveň se dobře vyspat. V tomto případě doporučujeme kombinaci takzvaného dvojkřesla, kde je místo pro dva a oba budou mít při sezení svoje pohodlí a postele pro dva s menší šířkou.  Dvojitá postel se dá dnes pořídit od šířky stošedesát centimetrů, a přitom se na ní lze ve dvou vydatně vyspat. Na každého připadá osmdesát centimetrů, což je dnes klasický standard jednolůžek.

VÁLENDA

Kdo řeší pouze jedno místo – třeba v dětském pokojíčku - a chce  mít v menším pokoji pohodlné posezení a dobře se vyspat, doporučujeme pořízení pohodlného křesla a válendy nebo palandy. Křeslo se dá dnes pořídit za přijatelnou cenu, a zpravidla bývají velice pohodlná. Válenda vám zpravidla nezabere více místa než je rozměr samotné matrace. Většina jednolůžkových postelí má ještě jakýsi okraj, kde materiál, většinou dřevo, přesahuje na každé straně přibližně deset centimetrů. Pokud tyto kraje sečteme, dostaneme dvacet centimetrů, v podstatě zbytečně zabraného prostoru, což je v menších místnostech na škodu.

Proto je válenda pro toho, kdo kouká na každý centimetr, dobrou volbou. Navíc válendy mívají po celém svém rozměru úložný prostor. S válendou, která je 90 centimetrů široká, 2 metry dlouhá, a 40 cm hluboká, získáte skoro stejný objem úložného prostoru, jaký má stojící dvoudveřová skříň.

Úložný prostor válendy můžeme využít třeba na uskladnění povlečení nebo jako peřiňák, který přijde velice vhod hlavně pokud každý den potřebujeme peřinu a polštář zastlat. Navíc stačí válendu otevřít, pěkně dovnitř všechno naházet a zavřít. Můžeme doporučit zejména těm, komu se taky ještě nepodařilo naučit děti uklízet si všechny poklady z podlahy v pokojíčku. Takhle je alespoň můžou naházet do prostoru válendy, a je uklizeno.

 

PALANDA

Palanda je výborná volba pro prostory s vysokým stropem nebo pro ty, co mají víc dětí než metrů čtverečních volného prostoru. Pokud jsou dvě děti v jednom pokojíčku, palanda jim umožní více prostoru na hraní, a je před vámi už jen to nejlehčí – domluvit se, kdo chce spát nahoře a kdo dole.  Pro toho, kdo zvolí umístění palandy v místnosti s vysokými stropy, je důležité dobře odhadnout, kolik prostoru chcete mít pod postelí, abyste si v případě posezení pod palandou neudělali bouli. Každopádně posezení pod palandou je velice pěkné a způsob takto zařízených pokojů či bytů, při správné kombinaci nábytku a doplňků, působí velice příjemně a útulně a především neokázale.

Nakonec bychom neměli zapomenout palandu opatřit pevnou ohrádkou proti pádu z postele. Určitě jsme každý z nás jednou spadli z postele, a není to nic příjemného. Pokud byste měli sen, ve kterém padáte, pak by jistě nebylo příjemné probuzení na zemi, z pádu i třeba dvou metrů. Pokud budou na palandě mít hnízdečko dva spáči nebo i dokonce více spáčů, a budou si chtít po večerech zařádit, nezapomeňte si promyslet i jiné důležité věci. Jako třeba přilepit polštář na strop nebo pořízení ochranných helem.

V tomto mají válendy a palandy velikou výhodu, oproti rozšupovacím a jinak rozkládacím gaučopostelím, kde bývá pouze malý úložný prostor a manipulace s rozkládáním nebývá pohodlná. Navíc, pokud vám po podlaze budou jezdit jakákoliv kolečka, brzy se vám do koberce nebo podlahy vyjezdí kolejničky.

POSTEL PRO DVA SPÁČE

Pro ty, kdo mají prostor a chtějí si pořídit klasickou postel, doporučujeme poctivou postel, aby vydržela léta. Je lepší si připlatit o něco víc za kvalitu. Je úžasné, kolik možností výběru dnes trh nabízí. Kdo si přesto nedokáže najít postel, u které by to byla láska na první pohled, si může nechat postýlku vyrobit přesně tak, jak se mu líbí. Zručný a šikovný truhlář vám zhotoví postel, která bude originální a budete ji mít jen vy. Domluvte se s truhlářem, kolik si bude účtovat za materiál a kolik za práci, a zeptejte se i u konkurence. Určitě se cena hotového výrobku bude lišit.

Nechte si ukázat výrobky od truhlářů, pokud vám je nedoporučí někdo známý, který s ním byl spokojen, abyste viděli jeho práci a kvalitu. Každý truhlář si nechá svoji práci dobře zaplatit, a výrobek musí být za vaše peníze perfektní. Na dřevu je vidět každá píle a každá část, kterou opracoval. Je velice hezké, obzvláště pokud máte rádi přírodu a stromy, finální postel nechat nalakovat pouze bezbarvým lakem a nechat vyniknout originální kresbu dřeva.

Těm, kdo si vyberou z nabídky obchodů, stačí jen promyslet, zda chtějí klasickou postel, letiště, a zda chtějí v posteli úložný prostor. I když nebude úložný prostor v posteli, pod ní se také vždycky vejde spousta pokladů. Pěkné jsou postele s různou kombinací dřeva a chromu či oceli. Navíc postel s různými tyčemi vyhovují různým postelovým večerním hrátkám.

Při koupi matrace doporučujeme určitě investovat do kvalitních matrací, protože od kvalitního spánku se odráží celý váš každodenní život. Doporučujeme pořídit si na dvoulůžko matraci vcelku, aby mezi dvěma matracemi nevznikala nepohodlná mezera. I když pro někoho, kdo se večer co večer dohaduje, která část postele je čí a pořád řeší, kdo komu leze na jeho půlku, mohou oddělené matrace vyhovovat.

Nezapoměnte si objednat naše luxusní lesklé saténové povlečení do vaší ložnice snů.